Organizator:

LAUREACI

Podziel się

27 czerwca w Poznaniu po raz pierwszy wręczono nagrody Konkursu „Stukot’56 – odgłosy Czerwca”.

Kapituła konkursu nagrodziła osoby i instytucje, które swoimi dokonaniami nawiązują do wartości Poznańskiego Czerwca 1956 roku.

Laureatami pierwszej edycji Konkursu zostali:

W  kategorii Za wolność – Dla Narodów Ukraińskiego i Polskiego na ręce Ambasadora Ukrainy w Polsce. Wyróżnienie odebrał Oleh Kuts- Radca Ambasady Ukrainy w Polsce.

W uzasadnieniu Kapituły czytamy: „Przyznajemy ją za zupełnie niesymboliczne bohaterstwo milionów Ukraińców walczących w obronie wolności swojej ojczyzny i wspierających ich w tej walce Polaków. To nagroda za niezłomność, odwagę i ofiarność, za współodczuwanie i ludzką solidarność”.

W kategorii O Boga – Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio

Z uzasadnienia Kapituły: „Nieocenioną zasługą Fundacji Redemptoris Missio jest uwrażliwienie naszego społeczeństwa na potrzeby innych. Zgodnie z myślą dr Wandy Błeńskiej, że “wszędzie są dobrzy ludzie” Fundacja poprzez swoje projekty zachęca do przyłączenia się do tworzenia dobra”.

W kategorii Prawo i chleb – Jacek Polewski, piekarz z Poznania

Z uzasadnienia Kapituły: „700 chlebów upiekł w Buczy, w Kijowie,  poza chlebem piekł też wielkanocne babki i o mało co nie zaciągnął się do ukraińskiej armii (…) Za szlachetny dar chleba, za wielkie serce, za odwagę (…) Za dowód na to, że jeden człowiek,  za którym nie stoi instytucja, państwo, duże pieniądze, może robić rzeczy wielkie”.