NAGRODA

Nagroda STUKOT’56 jest nagrodą honorową przyznawaną raz w roku w trzech kategoriach. 

Nagroda ma formę statuetki i dyplomu.

Statuetka to symboliczny drewniak, w gwarze poznańskiej znany bardziej jako okulok. W takich butach pracowali robotnicy poznańskiego „Ceglorza”
(w czerwcu 1956 roku były to Zakłady Metalowe im. Józefa Stalina (ZISPO). Stukot o poznański bruk tysięcy robotników obutych w okuloki to jeden z symboli Powstania Poznańskiego – Czerwca 1956 roku, uwieczniony w licznych wspomnieniach, w literaturze i sztuce. 

Jeden z świadków tych wydarzeń, Józef Wielgosz, tak je wspominał:

„Jeszcze dziś w pamięci wielu poznaniaków wyraziście odżywają obrazy z tego niesamowitego pochodu. Oto jeden z nich. W tym czasie wszyscy pracownicy fizyczni nosili obuwie drewniane, zwane wówczas kujonami lub okulakami. Pochód więc z tej racji słychać było z daleka przez głuchy stukot drewniaków
o bruk. Scena ta uparcie kojarzyła się z jakimś obozem pracy. Ten przejmujący  stukot, zacięte twarze, zaciśnięte pięści i nędzny roboczy strój dopełniał obrazu jakby żywcem wziętego z tragicznych dla Polski lat okupacji. W pierwszych szeregach szły kobiety, które w fabryce wykonywały ciężką, prawie katorżniczą pracę. (…) Przechodnie na ulicy, a zwłaszcza kobiety na ich widok płakały. Najprawdziwsza prawda wyszła na ulicę, by pokazać miastu swe prawdziwe oblicze”
.

Autorem statuetki jest poznański artysta rzeźbiarz Roman Kosmala.